Výchova.

Spoznávanie sveta človeka

Po dovŕšení siedmich týždňoch šteniatka odchádzajú z pôrodnice od svojej psej maminy do rúk vychovávateľov. Títo dobrovoľníci sa o psíkov starajú približne 12 mesiacov, pričom všetky výdavky spojené s ich výchovou hradí naša organizácia.

Veľa lásky:

Základnou úlohou vychovávateľa je sprostredkovať šteniatku radostné detstvo plné zážitkov a lásky. Vrúcnosť, pohladenie či akákoľvek pozitívna skúsenosť šteniatka s človekom vytvára najlepší predpoklad pre jeho dôveru v ľudí a ochotu s nimi spolupracovať. Okrem maškrty v podobe granulky je tak pre šteniatka odmenou aj pochvala od vychovávateľa.

Základy slušného správania sa:

Vychovávateľ šteniatko pripravuje na jeho budúce poslanie s tým, že nebude jeho konečným majiteľom. Tým bude človek s postihnutím, ktorý nemá napríklad zrakovú kontrolu ako vychovávateľ. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby dobrovoľník vštepoval psíkovi zásady slušného správania sa. Šteniatko je tak vedené čakať na povel k papaniu, nevyskakovať na ľudí ani nábytok, neštekať, či privlastňovať si veci, ktoré mu nepatria.

Socializácia:

Dôležitou súčasťou výchovy je socializácia šteniatka. Vychovávateľ vodieva psíka do ulíc mesta, nákupného centra, do rôznych inštitúcií, cestuje s ním mestskou hromadnou dopravou, či vlakmi. Cieľom je postupne privykať psíka na rôzne prostredia a situácie, s ktorými sa bude neskôr, ako psí pomocník stretávať. Počas socializačných prechádzok má šteniatko oblečenú modrú látkovú vestičku. Tá má viesť psíka k tomu, aby sa naučil, že v postroji sa pracuje, a teda sa treba plne sústrediť na človeka, jeho povely. V postroji by nemalo šteniatko kontaktovať iných psov a ľudí.

Táto práca je veľká radosť.

Každý pes, tak ako aj ľudia, má inú povahu. Milujem skúmať ich správanie a tu rôznorodosť. Zažívam s nimi krásne chvíle. Zároveň sa od nich veľa učím. Zodpovednosti, dôslednosti a pozitívnemu prístupu.

Katka

vychovávateľka

Oslovila vás naša práca a tiež by ste chceli pomôcť zlepšiť životy našich klientov? Zapojte sa aj vy do procesu výchovy psích pomocníkov.

Chcete byť stále v obraze? Zaregistrujte sa.

Newsletter:


* Tieto polia sú povinné.

Ďakujeme.

Pomáhajte s nami.

Aj vďaka vašej pomoci sa môžu ľudia so zdravotným postihnutím stať samostatnejšími a nezávislejšími.