Otázky a odpovede.

Zoznam najčastejších otázok

Prečo vznikol projekt Adopcia?

Pomoc ľuďom prostredníctvom psích pomocníkov je mimoriadne finančne nákladná. Príspevok od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR môže predstavovať maximálnu sumu vo výške cca 8-tisíc eur. Táto však iba z tretiny pokrýva všetky výdavky spojené s chovom, výchovou a výcvikom vodiaceho, asistenčného či signálneho psa. Zvyšok musíme rôznymi cestami dofinancovať.
Projekt Adopcia je krásnym prepojením tejto pre nás nesmierne potrebnej pomoci a radosti podporovateľa z nej, ktorú mu prinášajú pokroky jeho šteniatka.
Viac info

Aké sú náklady na výcvik psieho pomocníka?

Naše štatistiky, zhodné s celosvetovými, uvádzajú, že z 10tich šteniatok sa iba 4 stanú nakoniec štvornohými asistentami. Môže sa tak stať vzhľadom na nevhodnú povahu či nevyhovujúci zdravotný stav. Toto sa však ukáže až v približne roku života psíka, preto dovtedy financujeme všetky náklady so psíkom súvisiace. Pre nás to znamená, že na to, aby sme mohli odovzdať spomínaných štyroch vycvičených psov, platíme aj pre tých šiestich zvyšných veterinárne ošetrenia a úkony, taktiež aj krmivo.

Ako môj dar pomáha?

5 € nám pomôže zakúpiť hračku pre šteniatko
15 € nám pomôže zakúpiť obojok a vôdzku
30 € nám pomôže poskytnúť šteniatku základné povinné očkovania
50 € nám pomôže zakúpiť krmivo pre šteniatko na mesiac
130 € nám pomôže zakúpiť nové kynologické pomôcky (postroj, vodič, obojok, vôdzka, flexi vôdzka, náhubok, známka)
300 € nám pomôže zabezpečiť RTG vyšetrenia lakťových a bedrových kĺbov spolu s kastráciou

Priemerne ročne je do jednotlivých našich programov (chov, výchova, výcvik) zaradených 60 – 70 psov. Výdavky v jednotlivých programoch predstavujú:

CHOV: inseminácia veterinárnym špecialistom, krmivo a veterinárne úkony (očkovanie, riešenie akéhokoľvek zdravotného problému) pre jednotlivé chovné sučky počas ich zaradenia do chovu (cca 4 roky)
VÝCHOVA: krmivo a veterinárne úkony (očkovanie, riešenie akéhokoľvek zdravotného problému), kynologické pomôcky (obojky, vôdzky – krátke aj flexi, náhubky, hrebene a kefy na česanie), šitie postrojov, RTG vyšetrenia lakťových a bedrových kĺbov spolu s VÝCVIK: krmivo a veterinárne úkony (očkovanie, riešenie akéhokoľvek zdravotného problému)
ODOVZDANIE KLIENTOVI: cestovné – vycestovanie za klientom do miesta jeho bydliska, ubytovanie – tréner odovzdáva vycvičeného psa počas jedného týždňa

Ako často budem mať informácie o mojom šteniatku?

Priali by sme si, aby adopcia šteniatka bola pre vás jedinečným a obohacujúcim zážitkom. V závislosti od času vášho vstupu do programu, budete svedkom jeho cesty od narodenia až po rolu zodpovedného psieho pomocníka. Informácie o vami vybranom šteniatku budete od nás dostávať každé 3 mesiace. Zasielame ich zvyčajne v marci, júni, septembri a decembri prostredníctvom emailu.
Zároveň, ak bude šteniatko súčasťou akcie pre verejnosť, budeme vás emailom informovať o presnom mieste a čase, aby ste sa s ním mohli stretnúť naživo.
Jedenkrát za rok organizujeme Deň adoptívnych rodičov. Je to stretnutie vás, našich podporovateľov s nami a psíkmi zapojených v projekte Adopcia. Správu o tejto akcie od nás rovnako vopred dostanete emailom.

Môžem sa so šteniatkom aj stretnúť?

V našej organizácii máme zavedený tzv. rodinný model. To znamená, že každý psík zapojený do nášho programu (chov, výchova, výcvik) je umiestnený v rodine dobrovoľníka alebo trénera. Predovšetkým práve šteniatka preto u nás v kanceláriách nenájdete – sprevádzajú svojich vychovávateľov do práce.
Stretnúť sa s vami vybraným psíkom však i tak môžete. Pokiaľ bude šteniatko súčasťou akcie pre verejnosť, budeme vás emailom informovať o presnom mieste a čase, aby ste sa s ním mohli stretnúť naživo.
Rovnako tiež jedenkrát za rok organizujeme Deň adoptívnych rodičov. Je to stretnutie vás, našich podporovateľov s nami a psíkmi zapojených v projekte Adopcia. Správu o tejto akcie od nás rovnako vopred dostanete emailom.

Ako dlho trvá podpora v projekte Adopcia?

Zrod psieho pomocníka je otázkou mnohých mesiacov, spravidla je ukončený vo veku 1,5 – 2 roky veku psíka. Budete súčasťou tejto krásnej udalosti, v závislosti od toho, v akom čase sa do adopcie pridáte. V závere vám predstavíme človeka, ktorému bude vami vybraný psík pomáhať.
Tu však vaša podpora končiť nemusí. V posledných informáciách o vašom psíkovi vám okrem jeho fotografie s novým majiteľom predstavíme aj ďalšie šteniatka, ktoré môžete na ich ceste za poslaním sprevádzať. Samozrejme, je na vašom slobodnom rozhodnutí, ako dlho sa nás rozhodnete podporovať.

Ako zruším svoju podporu?

Plne rozumieme, ak sa vám zmenia okolnosti a nebudete môcť šteniatko ďalej podporovať. Vtedy postačí zrušiť trvalý príkaz prevodu, prípadne prestať posielať pravidelne na šteniatko jednotlivé dary. Pokiaľ je vaša pravidelná podpora realizovaná prostredníctvom kreditnej karty, napíšte nám, prosím, na adresu obuchova@vodiacipes.sk a my vaše platby ukončíme.
Pokiaľ sa vaša finančná situácia vyvinie tak, že sa budete chcieť vrátiť, kedykoľvek vás radi medzi nami uvítame opäť

Môžem adoptovať aj viac šteniatok?

Budeme veľmi radi, ak vás oslovia viaceré z našich šteniatok. Adopcia jedného nie je z našej strany „stopkou“ na rozvíjanie ďalších vašich sympatií.

Čo sa stane, ak mnou vybrané šteniatko nebude môcť byť psím pomocníkom?

Pomáhať človeku s postihnutím je nesmierne zodpovedná úloha, preto sú nároky na psieho pomocníka veľmi vysoké. Od narodenia preto sledujeme správanie a reakcie jednotlivých šteniatok, rovnako ako ich zdravotný stav. Do výcviku prejdú iba tí, ktorí sú na svoju prácu vhodní po povahovej aj zdravotnej stránke. Avšak aj počas tréningu sa môžu objaviť nepredvídateľné situácie, kedy sa u psíka prejaví alergia či nevhodné správanie, ktoré mu neumožní pokračovať na ceste za poslaním.
Pokiaľ sa vami vybrané šteniatko nebude môcť stať psím pomocníkom, nájdeme mu milujúcu rodinu (môže ňou byť aj tá vaša) a vašu podporu presunieme na ďalšieho psíka v podobnej fáze, aby ste mohli pokračovať v sprevádzaní jedného z pomocníkov.