Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Medzinárodný workshop

Za účasti zahraničných expertov sa dňa 15.03.2021 konal online medzinárodný workshop s cieľom výmeny informácií, skúsenosti a poznatkov z oblasti výcviku a poskytovania vodiacich psov, a hľadanie optimálnych riešení, ktoré by sa dali implementovať do návrhu zmien legislatívy v Slovenskej republike.

Zahraničnými účastníkmi workshopu boli zástupcovia z Nemecka, Rakúska a Českej republiky, teda krajín ktoré sú považované za lídrov v problematike vodiacich psov a majú vo výchove a výcviku vodiacich psov dlhoročnú tradíciu.

Hlavnými diskutovanými témami boli oblasti:

  • Postavenie vodiaceho psa,
  • Poskytovania príspevku na vodiaceho psa a spôsob financovania,
  • Podmienok, ktoré musí spĺňať dodávateľ vodiacich psov,
  • Spôsobu preverenia zručností psa pre vodenie,
  • Spôsobu určenia štandardov vodiaceho psa,
  • Zručností budúceho nevidiaceho psovoda,
  • Aktuálne trendy v daných krajinách.

Podľa záverov z diskusie vyplynulo, že Slovenská republika má určené jasné pravidlá pre prístupové práva vodiacich psov. Podobné pravidlá má iba Rakúsko, a preto v oblasti prístupových práv je SR na veľmi vysokej úrovni. Pri téme spôsobu financovania vodiacich psov je z pohľadu diskutujúcich na Slovensku problém výšky úhrady za vodiaceho psa. Príspevok na kúpu vodiaceho psa v súčasnosti tvorí približne jednu tretinu skutočnej ceny vodiaceho psa. Zároveň z diskusie vyplynulo, že súčasné zaradenie vodiaceho psa ako kompenzačnej pomôcky nie je vhodné, pretože ide o živé zviera, ktoré sa radí medzi ostatné technické pomôcky. Absencia odlíšenia pomôcok prináša problémy najmä v kontrolných mechanizmoch, ktoré by overovali ako sa s vodiacim psom zaobchádza a aká mu je poskytovaná starostlivosť zo strany nevidiaceho. Pri vodiacich psoch by bolo potrebné overovať či nedochádza k zlému zaobchádzaniu s vodiacim psom, aká je mu poskytovaná starostlivosť, či netrpí chorobami  a pod..

Pri diskusii ohľadom preverenia zručnosti vodiaceho psa zahraniční experti upozornili na problémy, ktoré prinášajú vodiace psy bez overenia ako je to momentálne na Slovensku. Len vo výnimočných prípadoch je v krajinách ako Rakúsko a Nemecko požadované oficiálne preverenie schopnosti vodiaceho psa pre úhradu príspevku na jeho nákup, pričom z diskusie vyplynula jednoznačná potreba preverovania vodiaceho psa, jeho správania, všeobecných aj špeciálnych zručností. Vodiace psy sa pohybujú vo verejných priestoroch a je neprípustné, aby prípadná nevhodná povaha alebo nedostatočný výcvik ohrozili verejnosť či bezpečnosť nevidiaceho psovoda.

Súčasná situácia v absencii štandardov vodiacich psov v SR je podľa diskutujúcich neakceptovateľná, nakoľko neexistujú žiadne štandardy (zdravotné, kvalitatívne, kvantitatívne), ktoré by definovali požiadavky na vodiaceho psa a teda v súčasnosti sa ním môže stať akýkoľvek pes.

Predmetom diskusie bola téma absencie centralizovanej evidencie vodiacich psov vo všetkých krajinách, čo v praxi znamená, že nie je jednoduché vypátrať majiteľa vodiaceho psa, napríklad ak sa dostane do útulku. Hoci majú psy povinnosť mať zavedené čipy, nie je povinnosť k nim evidovať majiteľa, prípadne veterinárny lekár tieto informácie neoveruje. Ďalšími diskutovanými témami boli aj potrebné zručnosti budúceho nevidiaceho psovoda, súčasné trendy v jednotlivých krajinách či snaha o vytvorenie jednotných štandardov platných na celom svete (ISO) a v Európe (CEN).

Výmena poznatkov a skúseností zo zahraničia priniesla nové postrehy, návrhy a riešenia. Závery z uskutočneného medzinárodného workshopu budú zapracované do výstupu Návrh opatrení na skvalitnenie procesu poskytovania vodiacich psov a Návrh na vznik samostatnej komisie pre preskúšanie vodiacich psov.

Táto aktivita bola zrealizovaná ako informačná aktivita v rámci projektu: Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu. 

logá Operačného programu Efektívna verejná správa a Európskeho sociálneho fondu