Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Okrúhle stoly

Nevidiaci na Slovensku čelia rôznym problémom. Smutné je, že sa niekedy musia doslova domáhať svojich práv a to len preto, že inštitúcie sú pohodlné alebo neovládajú zákony. Aj preto sme v rámci projektu zorganizovali na jeseň 2019 niekoľko okrúhlych stolov, kde sme niektoré problémy riešili so širokým spektrom odborníkov.

Kúpele

Ako prvý sme zorganizovali 7.októbra okrúhly stôl s odborníkmi na tému: „Podmienky vstupu osôb so zrakovým postihnutím so psom so špeciálnym výcvikom do zdravotníckych zariadení a kúpeľov.“

Nie jeden náš klient nás upozornil, že nevidiacich kúpele často nechcú pustiť do zariadenia s vodiacim psom. Dôvody uvádzajú rôzne. Vyhovárajú sa na hygienu, na to, že nemajú podmienky na bývanie psa a podobne. Pritom to nesmú robiť.

Potvrdili nám to napríklad aj právnici Slovenského národného strediska pre ľudské práva. „Osoba so zrakovým postihnutím, ktorá využíva ako kompenzačnú pomôcku psa so špeciálnym výcvikom má prvá vstupu do kúpeľných zariadení. Prevádzkovateľ takéhoto zariadenia je v zmysle antidiskriminačného zákona povinný umožniť jej vstup do kúpeľov,“ napísali v stanovisku.

Ilustracny obrazok

Obchodné prevádzky

O týždeň na to, teda 14. októbra sme pokračovali okrúhlym stolom na tému: „Podmienky vstupu zrakovo postihnutých so psom so špeciálnym výcvikom do obchodných prevádzok, stravovacích a ubytovacích zariadení.“
Výcviková škola pre vodiace psy realizovala na túto medzi vybranými stravovacími, ubytovacími a obchodnými prevádzkami prieskum. Výsledky neboli veľmi uspokojivé. Odhliadnuc od skúseností s konkrétnymi samostatnými prevádzkami je často problém aj s komplexnými obchodnými centrami.

Neskutočný hyenizmus

Na okrúhlom stole bol spomenutý aj prípad z Česka, kde si ľudia začali dávať na svojich domácich miláčikov rôzne postroje a vydávali ich za psov so špeciálnym výcvikom, aby s nimi mohli ísť aj tam, kde je vstup pre bežné psy zakázaný.
Požiadali sme všetkých prítomných, ktorí pracujú v oblasti stravovacích, ubytovacích a hoteliérskych zariadení, aby nám pomohli s distribúciou informácií v rámci svojej siete organizácií.

Ilustracny obrazok

Postavenie vodiaceho psa

Na tieto okrúhle stoly nadviazal ďalší. 29. októbra sme s kompetentnými diskutovali na tému: „Postavenie psa so špeciálnym výcvikom ako kompenzačnej pomôcky a súvisiace dopady na každodenný život zrakovo postihnutých ľudí.“
Pes so špeciálnym výcvikom môže byť v súčasnosti totiž akýkoľvek pes. Nie sú definované žiadne podmienky a kritéria, na základe ktorých by bol výber obmedzený, čo je samozrejme nežiaduci stav.

Rakúsko

Napríklad v susednom Rakúsku majú pod asistenčnými psami nasledovné skupiny psov: vodiace psy, služobné psy (pre fyzické obmedzenia) a signálne psy (veľmi veľká skupina, nepočujúci, cukrovka, post-traumatická porucha a pod.). Je však zákonom definované, aký stupeň postihnutia musí klient mať, aby mohol požiadať o takéhoto psa. V Rakúsku je to 50% a viac. Výcvik vodiaceho a služobného psa je v podstate štandardizovaný, výcvik signálnych psov veľmi závisí od potrieb klienta, keďže ide o široké spektrum postihnutí, pri ktorých takýto pes môže pomáhať. Všetky psy musia byť socializované a zdravé, testujú sa špeciálne požiadavky na psa, hlavne pri signálnych psoch a aj spolupráca medzi človekom a psom.
Na Slovensku v súčasnosti existuje právna úprava, že výcvik môže vykonávať osoba, ktorá má určitú voľnú živnosť. Je treba zmeniť zákon tak, aby sme mali špecifikované kritéria pre trénerov aj psov.

Ilustracny obrazok

Preprava

Štvrtý okrúhly stôl bol 22. novembra. Jeho téma znela: „Podmienky prepravy zrakovo postihnutých so psom so špeciálnym výcvikom.“
Orientovať sa v legislatívnych materiáloch a kompetenciách jednotlivých orgánov je pre našich klientov veľmi náročné. Jedným z hlavných problémov je technické prevedenie dopravných prostriedkov tak, že miesto pre nevidiaceho a vodiaceho psa je nevhodne umiestnené.

Cestovné lístky

Ďalším problémom sú cestovné lístky a ich cena. Ide aj o jednotnú tarifu avšak dôležitejšie je samotné zakúpenie a označenie cestovného lístka. Sú aj takzvané vyhradené miesta pre ŤZP, kde si však lístok a miestenku môžu kúpiť aj cestujúci, ktorí nie sú ŤZP a tak sa tieto miesta bežne využívajú. Niektoré zmeny stačí iniciovať na našej národnej úrovni, no ako sme zistili, problémami nevidiacich sa zaoberá aj Brusel a niektoré nariadenia plánuje zjednotiť pre všetky krajiny.


Táto aktivita bola zrealizovaná ako informačná aktivita pre zabezpečenie širokospektrálnej informačnej kampane na zvýšenie povedomia verejnosti o problematike vodiacich psov v rámci projektu: Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.

Ilustracny obrazok