Deň pre dobrovoľníkov s podporou Nadácie ČSOB

Najdôležitejšie obdobie svojho života – detstvo trávi vodiaci pes v rodine dobrovoľníka – vychovávateľa. Je to človek, ktorý sprostredkúva šteniatku radostné detstvo, oboznamuje ho s okolitým svetom a pravidlami spolužitia s človekom. Je to človek, ktorý so šteniatkom trávi celý deň bez nároku na honorár. Prácu našich dobrovoľníkov si veľmi vážime, preto sme im chceli poďakovať prostredníctvom zážitkovo – vzdelávacieho dňa určeného iba im. Podujatie sme nazvali „Športujeme aj v tme“ a podarilo sa nám ho zrealizovať v sobotu 16. 5. 2015 vďaka podpore Nadácie ČSOB. Doobedie sme venovali workshopu na tému „Vychovávajme sa spolu“, po ktorom nasledovali aj praktické ukážky s každým psíkom.

Po výdatnom obede nasledovalo športové popoludnie, počas ktorého nesmeli súťažiaci používať svoj najdôležitejší zmysel – zrak. Už pri losovaní sa do tímov mali súťažiaci na očiach klapky. A aj pri presune medzi súťažami mohol zrak využívať iba jeden člen tímu, ktorý musel ostatných bezpečne dopraviť na ďalšie stanovište.

Súťažilo sa v triafaní vrchnákov do „pípajúcej“ krabice (s pomocou hovoriaceho majáku – pomôcky pre nevidiacich), v identifikovaní reliéfnych čísiel a ich zoraďovaní do postupnosti, v triedení gombíkov podľa počtu dierok a v spájaní psích vodidiel do čo najväčšieho kruhu.

Záver dňa patril diskusii s Andreou Kujovičovou, ktorá je držiteľkou vodiaceho psa Adelky. Vychovávatelia sa dozvedeli viac o tom, aký význam má ich každodenná práca so šteniatkom, aké dôležité sú jednotlivé veci, ktoré ho učia. Andrejka im priblížila zábavné aj nepríjemné okamihy, ktoré zažíva so svojím vodiacim psom, a tak si môžu lepšie predstaviť, aký život čaká ich zverencov.

Po zvedavých otázkach nasledovalo vyhodnotenie športovej súťaže, sladká odmena (nielen) pre víťazný tím dobrovoľníkov a rozlúčenie po náročnom, ale veríme, že obohacujúcom dni.

Ďakujeme Vám, vychovávatelia našich šteniatok z rôznych kútov Slovenska, za Vašu každodennú prácu so šteniatkami a veríme, že nám všetkým budú aj naďalej prinášať radosť a neskôr aj nenahraditeľnú pomoc nevidiacim ľuďom.