Psy so špeciálnym výcvikom
Osoby so zdravotným postihnutím môžu používať ako jednu z kompenzačných pomôcok aj psa so špeciálnym výcvikom. Pred zadefinovaním toho, ako je podľa slovenskej legislatívy takýto pes identifikovateľný a čo takýto pes pre svojho majiteľa dokáže zabezpečiť je nutné uviesť že nie každý pes je na túto prácu vhodný. Nakoľko pes so špeciálnym výcvikom bude pomáhať človeku, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nie je kynológ a má zdravotný hendikep musí to byť v prvom rade ľahko ovládateľný, kontaktný pes, ktorý dá prednosť človeku pred svojimi záujmami. Tento pes sa musí vedieť pokojne správať vo všetkých prostrediach, vedieť cestovať rôznymi dopravnými prostriedkami, nesmie byť rozptýliteľný ľuďmi, psami, či inými zvieratami a nesmie v žiadnom prípade prejavovať známky agresivity. Väčšinu týchto vlastností má pes danú geneticky, výchovou a výcvikom sa iba upevňujú. Výcvik psov vodiacich psov je najnáročnejší zo všetkých výcvikov, nakoľko sa pes musí naučiť rozhodovať a prebrať v niektorých momentoch spolupráce zodpovednosť za dvojicu.
Za psa so špeciálnym výcvikom je podľa § 25 zákona 447/2008 Z.z. považovaný vodiaci, asistenčný a signálny pes. Takýto pes musí byť na viditeľnom mieste označený známkou, na ktorej je identifikačné číslo psa a názov druhu výcviku psa v slovenskom aj anglickom jazyku. Majiteľ psa má preukaz psa so špeciálnym výcvikom, ktorého číslo je zhodné s číslom známky psa a kde je uvedený druh výcviku psa (vodiaci pes, asistenčný pes alebo signálny pes) a dátum o vykonanej skúške psa.
V preukaze sú identifikačné údaje o:
psovi (meno, plemeno, farba, dátum narodenia, číslo mikročipu, alebo tetovania)
majiteľovi psa (meno a trvalé bydlisko)
osobe / organizácii, ktorá psa vycvičila (meno, trvalé bydlisko fyzickej osoby, alebo názov, sídlo, identifikačné číslo a právna forma právnickej osoby)
Vodiaci pes
Vodiaci pes zabezpečuje osobe so zrakovým postihnutím pomoc pri každodenných činnostiach, najmä pri samostatnom pohybe, podávaní predmetov a bezpečnom zvládnutí prekážok v priestore.
Asistenčný pes
Asistenčný pes zabezpečuje osobe s telesným postihnutím pomoc pri každodenných činnostiach, najmä pri prinesení určených predmetov, prezliekaní oblečenia, polohovaní, otváraní a zatváraní dverí a pri privolaní nevyhnutnej pomoci v prípade nebezpečenstva.
Signálny pes
Signálny pes pomáha osobe so sluchovým postihnutím rozlišovať zvukové signály, ktorými sú najmä signalizácia pri dverách, telefón, fax, plač dieťaťa, ľudské hlasy, budík, upozornenie v nebezpečenstve a volanie mena sluchovo postihnutého.