Programy
CHOV
Nie každý pes sa môže stať vodiacim psom. Požiadavky na povahu, zdravie a temperament sú veľmi vysoké a získať kontrolu nad týmito atribútmi znamená mať vlastný účelový chov, kde sú vyberané chovné zvieratá s vlastnosťami vhodnými pre prácu vodiacich psov, ktoré ďalším krížením ďalej upevňujú. Účelový chov produkuje kontaktných psov s miernou a jemnou povahou, primeraným temperamentom, ktoré sú ľahko ovládateľné a ktoré budú po krátkom zaškolení spolupracovať aj s niekým, kto nemá žiadne skúsenosti so psami.
Naša škola má účelový chov plemena labradorský retriever, ktorý už s poľovnými líniami tohto plemena nemá veľa spoločného. Chovné sučky v našom programe sú z austrálskeho a amerického účelového chovu a reprodukciu zabezpečujeme insemináciou mrazeným sperma od kvalitných chovných psov zo zahraničia s rovnakých účelových chovov.
Naše sučky rodia v pôrodnici s vysokým komfortom, ktorú sponzorsky vybudoval Lion´s Club Bratislava Pressburg. Teplota v pôrodnici je zabezpečovaná podlahovým vykurovaním. Šteniatka majú k dispozícii zimný aj letný výbeh so socializačnou dráhou. Starostlivosť o šteniatka zahrňuje aj ich ranú socializáciu a individuálnu prácu s každým šteniatkom.
VÝCHOVA
Program Výchova je dobrovoľnícky program, ktorého cieľom je príprava šteniat na prácu vodiaceho, alebo asistenčného psa. Úlohou dobrovoľníka - vychovávateľa je výchova a starostlivosť o pridelené šteňa zhruba vo veku od 2 mesiacov – 12 mesiacov, pričom výdavky spojené so starostlivosťou o šteňa sú hradené našou školou.
Vychovávateľ počas tohto obdobia buduje u šteňaťa pozitívny vzťah k človeku, učí ho zvládnuť základné hygienické návyky a pokojne sa správať v interiéroch – nevyskakovať na nábytok, neničiť ho, neštekať, nekradnúť a nežobrať jedlo a podobne. Dôležitou úlohou vychovávateľa je socializácia šteniatka – teda jeho privykanie na rôzne prostredia a situácie v ľudskom svete.
Cieľom je zo šteňaťa vychovať pokojného, ľahko ovládateľného, sebavedomého mladého psa s pozitívnym vzťahom k človeku, ktorý sa vie učiť sa.
VÝCVIK
Do programu Výcvik sú zaradené psy najskôr vo veku 12 mesiacov, ktoré úspešne absolvovali hodnotenie temperamentu (hodnotenie vhodnosti povahy na prácu vodiaceho, alebo asistenčného psa) a RTG vyšetrenia lakťových a bedrových kĺbov.
Naša škola má rodinný model výcviku, v ktorom psy žijú v rodine trénera. Výcvik trvá 6-8 mesiacov.
Vodiaci pes sa počas výcviku učí smerové a vyhľadávacie povely, ktoré sú potrebné na vodenie nevidiaceho. Tréning vodiaceho psa je rozdelený zhruba na tretiny, kedy v prvej tretine sa pes učí vykonávať jednotlivé cviky s podporou trénera, druhá tretina sa volá „na vidiaco ako na slepo“, kedy tréner simuluje zrakové postihnutie a v tretej tretine už pracuje so psom v nepriehľadných okuliaroch.
Asistenčný a signálny pes sú cvičené „na mieru“ klientovi, podľa jeho konkrétnych požiadaviek. Asistenčný pes pomáha pri každodenných činnostiach – napr. podávanie vecí, pomoc pri presune, otváranie a držanie dverí a podobne. Signálny pes signalizuje svojmu majiteľovi rôzne dôležité zvuky v okolí – zvonenie telefónu, budíka, bytového zvončeka, plač dieťaťa a podobne. V oboch prípadoch záver výcviku tréner simuluje zdravotné postihnutie konkrétneho klienta. Základom úspechu je povahovo správne vybratá dvojica človek - pes, preto pred definitívnym zostavením dvojíc ešte počas výcviku zoznamujeme psa s rôznymi čakateľmi na psa. Výcvik psa so špeciálnym výcvikom je ukončený oficiálnou skúškou.
TYFLOKYNOLOGICKÝ SERVIS
Po úspešne zloženej skúške cestuje tréner so psom so špeciálnym výcvikom do bydliska klienta, kde sa v priebehu týždňa musí klient naučiť nielen so psom pracovať, ale správne s ním komunikovať, porozumieť mu a starať sa oňho. Počas celého života vodiaceho psa poskytujeme jeho majiteľovi tyflokynologický servis - pomoc pri zvládaní nových trás, alebo akýchkoľvek problémov so psom. Súčasťou servisu je aj vývoj nových tyflokynologických pomôcok, ktoré zlepšujú spoluprácu človeka so psom. Obdobnú pomoc poskytujeme aj majiteľom asistenčných a signálnych psov.