Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

Psí pomocníci prosia o pomoc

Majú 4 nohy a nahrádzajú zrak. Čo je to? No predsa vodiace psy, ktoré sú nenahraditeľnými pomocníkmi nevidiacich a slabozrakých ľudí. Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy okrem nich vychováva a trénuje aj pomocníkov pre ľudí s rôznymi ďalšími fyzickými a psychickými ochoreniami. Je to však veľmi drahá záležitosť a príspevok od štátu ani zďaleka nepokrýva náklady.

„Náklady na starostlivosť o jedného psa od perinatálneho obdobia, cez výchovu, výcvik až po odovzdanie klientovi predstavujú viac ako 20.000€, pričom príspevok na kúpu kompenzačnej pomôcky, ktorou vodiaci pes je, je max 7.200€. Zvyšok zvyčajne dotuje výcviková škola finančnými prostriedkami získanými z darov, grantov a projektov. Veď každý, aj ťažko zdravotne postihnutí, majú právo žiť dôstojný a naplnený život,“ vysvetľuje Ľubica Radimská z VŠVAP.

Aktuálne pred Vianocami preto škola rozbehla verejnú finančnú zbierku s názvom Psí pomocníci 2023. Je riadne zaregistrovaná a ľudia môžu výchovu a výcvik psíkov podporiť dvoma spôsobmi:

zaslaním financií na účet: SK32 0200 0000 0040 0090 0656

príspevkom do stacionárnych pokladničiek.

psi pomocnici qr platba

Vo VŠVAP robia ľudia, pre ktorých je práca poslaním a zmyslom ich života je pomôcť zdravotne znevýhodneným ľuďom získať nezávislosť, ľudskú dôstojnosť a spoločenské uplatnenie pomocou psov so špeciálnym výcvikom. Takmer dve stovky ľudí, ktorým psy z našej školy už pomáhajú o tom vedia svoje.

„Našim cieľom je odovzdanie ľahko ovládateľného, bezpečne pracujúceho psa človeku so zdravotným postihnutím a vytvorenie harmonickej, dobre spolupracujúcej dvojice, v ktorej sa pes aj človek budú cítiť spokojne, bezpečne a šťastne. Darí sa nám to, no je to stále náročnejšie. Veľmi nám karty zamiešala aj pandémia,“ vysvetľuje smutne Ľubica Radimská.

Zbierka Psí pomocníci 2023 potrvá do 30. 11. 2023.

Priebežná správa - Vyhodnotenie

Pre všetkých ľudí dobrej vôle pripravila Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy Adventný kalendár s milými prekvapeniami na každý jeden deň tohto čarovného obdobia.