Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

GDBart testy

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy zaviedla nové hodnotiace testy pre mladých psov, ktoré posúdia ich predpoklady na prácu vodiaceho psa. Testy pripravila Medzinárodná federácia škôl pre výcvik vodiacich psov, ktorá na základe dlhoročných skúseností s rôznymi spôsobmi testovania a hodnotenia psov stanovila presné kritéria na realizáciu testu a posudzovanie testovaného psa.  Test, nazvaný GDBart (Guide Dog Behavior Assesment Response Test) testuje zmeny správania psa, ako odpoveď na nové a nezvyčajné podnety. Zaškolený hodnotiteľ vyhodnotí, kedy sa pes dostáva zo stresového do pokojného stavu. Výsledky testov budú zaznamenané v medzinárodnej databáze, ktorá uľahčí výmenu psov za účelom zlepšenia chovu.

Každý pes sa počas náročného výcviku dostane to tzv. „pracovného stresu“. Podobne ako človek, ani pes nie je v strese schopný riešiť vzniknuté problémy a môže reagovať skratovo. Regeneračná schopnosť, teda schopnosť návratu zo stresového stavu do stavu pokoja je u každého psa iná, jej znalosť je nesmierne dôležitá pre prácu so psom a práve tieto testy ju pomôžu zistiť. 

Ako perličku môžeme uviesť, že  psy sa počas hodnotenia stretli s hračkou vydávajúcou zvuky, človekom, ktorý je zamaskovaný v kostýme alebo maketou lietajúceho netopiera.