Zoznámte sa s vodiacimi a asistenčnými psami. V nedeľu bude Deň adoptívnych rodičov

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy pripravila na prvú októbrovú nedeľu Deň adoptívnych rodičov. Jej cieľom je vzdať hold ľuďom, ktorí aj v čase pandémie podporujú psíkov pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, a zároveň širokej verejnosti ukázať, čo všetko si výchova takéhoto psa vyžaduje. Na nedeľu teda škola pripravila v priestoroch Materského a komunitného centra Hojdana v Ružinove bohatý program. Záujemcovia sa tam stretnú so psami a ich trénermi a nielenže sa všeličo dozvedia, ale sa s nimi aj zabavia.

Adoptívni rodičia sú ľudia zapojení do programu VŠVAP Adopcia. Finančne podporujú vybraného psa, z ktorého raz možno bude asistenčný alebo vodiaci pomocník zdravotne znevýhodneného človeka.

„Adoptívni rodičia sú neoddeliteľnou súčasťou našej výcvikovej školy. Sú súčasťou našej rodiny. Vďaka nim sme schopní čiastočne vykryť náklady na starostlivosť o šteniatka a mladých psov, predovšetkým náklady na veterinárnu starostlivosť či krmivo, ktoré tvoria najväčšiu časť nevyhnutných nákladov,“ vysvetľuje Ľubica Radimská z VŠVAP.

Ilustračný obrázok

Adoptívni rodičia, ale aj široká verejnosť, sú preto pozvaní v nedeľu 3.10.2021 od 10.00 do 15.00 hod. do centra Hojdana na Haburskej ulici v Ružinove. Čaká ich bohatý program, ktorého cieľom je vyjadriť vďaku a najmä ukázať, čo všetko už psíky v adopcii aj vďaka podpore adoptívnych rodičov dokázali.

„Chceme im poďakovať za to, že aj v dnešnej dobe, v ktorej ľudia riešia veľakrát až existenčné problémy, sú i takí, ktorí sa dokážu podeliť aj s málom. Sú to naši dobrodinci, ktorí nás svojou podporou len utvrdzujú v tom, že ešte nevymrela spolupatričnosť a tá povestná slovenská dobrosrdečnosť. Schopnosť zomknúť sa, keď je zle a pomôcť. A presne v takejto situácii sa – tak ako mnohí – aj my ako občianske združenie nachádzame - v ťaživej súčasnosti sú to práve naši adoptívni rodičia, ktorí nám dávajú pocit, že v našej práci nie sme sami,“ dodáva riaditeľka VŠVAP Jarmila Virágová.

Ilustračný obrázok

Počas  Dňa adoptívnych rodičov si účastníci vyskúšajú chôdzu s bielou palicou aj simulátorom vodiaceho psa, uvidia časť tréningu, pohladkajú šteniatka, budú súťažiť alebo sa hrať v tvorivých dielňach.

„Všetci sú vítaní - naši adoptívni rodičia, tí, ktorí toto rozhodnutie len zvažujú, ale aj tí, ktorí by sa chceli o našich aktivitách dozvedieť viac. Pripravili sme rôzne súťaže, možnosť vyskúšať si na chvíľu život v tme s prekonávaním bežných prekážok, zahráme si hry, v ktorých sa budeme musieť spoľahnúť na zmysly okrem zraku, pochutnáme si na malom občerstvení. Naši psíci sa už tešia na spoločnosť a na to, aby sa ukázali, čo všetko sa už naučili,“ uzatvára Ľubica Radimská.