Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

"Výchova budúceho psieho pomocníka

Šteniatka odchádzajú do rodín vychovávateľov po absolvovaní Campbellovho testu povahy, riadne odčervené a začipované. Vychovávatelia obdržia okrem šteniatka aj kynologické pomôcky, odčervovacie tablety, krmivo, očkovací preukaz, pokyny a kópiu podpísanej zmluvy týkajúcej sa výchovy. Všetky náklady na psa, vrátane veteriny, hradí VŠVAP. Metodici výchovy sú s vychovávateľmi v neustálom kontakte. Dobrovoľníci sa spolu so šteniatkami zúčastňujú pravidelných tréningov, na ktorých sa učia všetko dôležité: zoznamovanie psíka s novými ľuďmi, cudzími psami, rušným či neznámym okolím, ako dať šteniatku správnu spätnú väzbu a kedy veľa chváliť. Budúci psí pomocník musí byť odvolateľný z hry, chodiť na vôdzke pri nohe, nepožierať nič zo zeme a pod. Avšak najdôležitejšou úlohou vychovávateľa je vybudovať v psíkovi dôveru a lásku voči ľuďom, aby mal radosť so spolupráce s človekom. Naše mladé psy navštevujú od malička „psiu škôlku“ u nás v sídle VŠVAP. Metodici takto môžu psíkov lepšie spoznávať a reflektovať vychovávateľom, na čom treba so psíkom popracovať a čo majú naopak výborne zvládnuté. Najťažším obdobím pre vychovávateľa je puberta psa. Pes v tejto fáze života často „ohluchne“ a tvári sa, že zabudol všetko naučené. Máva prebytok energie, a často  skúša, kde sú  hranice, resp.  aké správanie bude ešte tolerované. V tejto fáze je dôležité, aby si vychovávateľ zachoval „chladnú hlavu“, zo svojich nárokov na psa nepoľavil a spoliehal sa na rady skúsených metodikov, ktorí mu vždy radi poradia a ukážu, ako so psíkom pracovať. Po vyše roku života absolvujú všetky psíky vyšetrenie pohybového aparátu. Pokiaľ nie je pes zaradený do chovu, absolvuje kastráciu/sterilizáciu. Dôležitou súčasťou sú povahové testy GDBart (Guide Dog Behavior Assesment Response Test) o ktorým si môžete prečítať viac na tomto odkaze:
https://vodiacipes.sk/gdbart-testy Dôležitou súčasťou je okrem testovania aj pozorovanie psa skúseným trénerom v interiéri a exteriéri v rôznych situáciách, pri rôznych podnetoch. Na základe uvedeného sa rozhodne o budúcom osude psíka. Niektoré psy nastupujú do tréningu, aby sa stali psami so špeciálnym výcvikom, a mohli tak pomáhať osobe, ktorá jeho pomoc potrebuje. Iné psy, ktoré nie sú vhodné na prácu psa so špeciálnym výcvikom kvôli zdraviu alebo nevhodnej povahe v špeciálnych programoch nepokračujú a hľadá sa im iné využitie. Pokiaľ sa medzi psíkmi nájde výnimočný jedinec, je zaradený do chovu.