Tyfór

Keď si partia nevidiacich ide posedieť, vždy sa napokon dostane k vtipom. Tie najlepšie sú práve z ich prostredia. Preto vznikla myšlienka, že by bola škoda na takéto vtipy zabudnúť. Nevidiaci pán Milan Antal sa podujal ich zozbierať a dať ich do ucelenej brožúrky.

Ako čas plynul, tak sa zbierka plnila rôznorodými vtipmi. Tie sa roztriedili do jednotlivých tém ako Uhol pohľadu, Dôsledky slepoty, Zo života, Zakáľačka, V doprave, Zdravotníctvo, Krčmové, Čierny humor, Zvieratá, Otázky a odpovede.

Ako hovorí autor brožúrky pán Milan Antal „Ten, kto vidí, si ťažko vie predstaviť život nevidiaceho so všetkými problémami, pokiaľ sám niekoho osobne nepozná. Preto nás mnohokrát podceňujete, alebo na druhej strane preceňujete a priznávate nám vlastnosti, ktoré vôbec nemáme. Takýto život nemusí byť len smutný a zložitý. Viem to z vlastnej skúsenosti, lebo deň, čo deň tieto problémy prežívam. Sám som úplne nevidiaci a často mi humor pomáha prekonávať rôzne životné situácie a naštartuje ma...

S touto myšlienkou som sa už dlhšie pohrával, chýbal mi iba impulz k naštartovaniu. Mnoho som ich už poznal, no od toho dňa som takéto vtipy začal cielene vyhľadávať alebo upravovať. Trvalo to niekoľko rokov. Výsledok môjho snaženia je v tejto brožúrke.

Vydávam ju trochu aj s cieľom, aby sa naša problematika dostala aj medzi bežnú populáciu, ktorá nás často podceňuje, ľutuje a nevie k nám nájsť cestu. Je takmer pravidlom, že sa zdraví pri konverzácii s nami vyhýbajú slovám ako: vidieť, pozri, farby, dovidenia a pod. To potom zbrzdí alebo skončí samotný rozhovor. Aj mi sami medzi sebou bežne hovoríme: „Videl si včerajší film v televízii?“ „Už som to videl.“ „Pozri, čo mám...“ Možno toto okno do slepcovej duše nás vzájomne zblíži. Ani život nevidiacich nie je len čierno-biely. Sú v ňom chvíle radosti, smútku, hnevu, priateľstva, citov, úspechov a pod.

Milan Antal„

Brožúrku ilustroval pán Štefan Dredan, ktorý pracuje s nevidiacimi ako špeciálny pedagóg.

 

Obžalovaný, prečo ste zmlátili toho pána?"

"Veď sa vám to snažím vysvetliť. Je to provokatér. Mal čierne okuliare a bielou palicou mi systematicky oklepával auto."

Ilustračný obrázok

 

Rok po svadbe.

"Miláčik, musím sa ti s niečím zdôveriť. Až dodnes som ti tajila, že som farboslepá."

"To nevadí, drahá. A ja som zasa černoch."

Ilustračný obrázok

 

Pýta sa slepec slepca: "Počul som, že máš nového vodiaceho psa a že ten ťa na rozdiel od toho starého nedokáže ani len doviesť domov. Je to pravda?"

"Áno." Odpovedá druhý. "Ale mne to vôbec nevadí, lebo ma už nebavilo bývať stále v psej búde!"

Ilustračný obrázok