Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

PEZINOK SA STÁVA CENTROM VÝCVIKU

Pezinok sa v roku 2022 stáva na jeden týždeň centrom výcviku nevidiacich s vodiacimi psami.  Už 19. ročníka sústredenia, ktoré jedenkrát ročne organizuje nezisková organizácia Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy, sa zúčastňujú držitelia vodiacich psov, ale aj záujemcovia o vodiacich psov.

Sústredenie je dôležitým stretnutím, na ktorom si ľudia so zrakovým postihnutím majú možnosť preveriť úroveň udržiavania zručností vodenia a komunikácie so svojím vodiacim psom. Sústredenie má však nielen pracovný, ale aj spoločenský charakter.

„Pre každého vodiaceho psa je mimoriadne dôležité, aby si udržiaval výbornú úroveň svojich pracovných zručností, a rovnako tak je žiadúce a dôležité, aby aj jeho majiteľ dodržiaval stanovené pravidlá. Ak by sa tak nedialo, bezpečnosť spoločného pohybu by nemusela byť dostatočná a mohlo by dôjsť k nehodám s ujmou nielen na ľudskom zdraví, ale aj ohrozením života vodiaceho psa. Sústredenie pod dohľadom certifikovaných trénerov je tak jedinečnou príležitosťou na odstránenie zlozvykov získaných dennými rutinami,“ vysvetľuje predsedníčka správnej rady Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy Andrea Kujovičová.

Nevidiaci sa tak ako bežní zdraví ľudia stretávajú s rôznymi prekážkami. Vyrovnávajú sa s nimi však inak ako vidiaci. Aj preto sa preto musia neustále vzdelávať v oblasti kynológie a tyflokynológie, čo je prínosom práve tohto sústredenia.

Okrem tréningu zručností pri vodení je pre nevidiacich pripravený aj workshop, cieľom ktorého je zvyšovanie úrovne zručností pri využívaní špeciálnych aplikácií v mobilnom telefóne.

„Mobilný telefón – samozrejme so špeciálnym „hovoriacim“ softwérom je dôležitým pomocníkom v živote nevidiaceho. Je však potrebné vedieť s ním pracovať a presne na to sa zameriame. Na špeciálnom workshope, ktorý je súčasťou sústredenia, sa naučíme využívať aplikácie, ktoré výrazne uľahčia a zjednodušia život nevidiaceho. Naučia sa získať informácie o cestovaní, počasí, či pomôžu napr. pri nakupovaní, výbere liekov, rozpoznávaní bankoviek alebo hľadaní predmetov,“ približuje Michal Sihelský, lektor workshopu, ktorý sa ako nevidiaci osobne podieľa na testovaní aplikácií v praxi.

Veľmi významným cieľom sústredenia je aj podpora integrácie nevidiacich do bežnej spoločnosti a znižovanie sociálnej izolácie. Práve počas sústredenia je možnosť vymeniť si skúsenosti zo života  poukázať na problémy, s ktorými sa nevidiaci s vodiacimi psami stretávajú.  

„Problémov je veľa. Nevšímavosť vodičov, i profesionálnych, je častým javom, s ktorým sa stretávame na uliciach v rámci celého Slovenska. Momentálne riešime odmietnutie ubytovania nevidiaceho s vodiacim psom v hoteli či aktuálne to, že taxikár odmietol prepraviť nevidiaceho s jeho psom. Aj v tejto súvislosti poskytujeme našim klientom podporu a pomoc pri riešení podnetov, aby si mohli pokojne a bez stresov uplatniť svoje práva,“ uzatvára Andrea Kujovičová.

Sústredenie sa začína v nedeľu 28. 08. 2022 a potrvá do piatka 02. 09. 2022.

Ilustračný obrázok

Ilustračný obrázok