Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

Adventný kalendár 2022

 

Psí pomocníci prosia o pomoc

Majú 4 nohy a nahrádzajú zrak. Čo je to? No predsa vodiace psy, ktoré sú nenahraditeľnými pomocníkmi nevidiacich a slabozrakých ľudí. Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy okrem nich vychováva a trénuje aj pomocníkov pre ľudí s rôznymi ďalšími fyzickými a psychickými ochoreniami. Je to však veľmi drahá záležitosť a príspevok od štátu ani zďaleka nepokrýva náklady.

„Náklady na starostlivosť o jedného psa od perinatálneho obdobia, cez výchovu, výcvik až po odovzdanie klientovi atakujú 25.000€, pričom príspevok na kúpu kompenzačnej pomôcky, ktorou vodiaci pes je, zostáva na úrovni max 7.200€. Zvyšok zvyčajne dotuje výcviková škola finančnými prostriedkami získanými z darov, grantov a projektov. Veď každý, aj ťažko zdravotne postihnutí, majú právo žiť dôstojný a naplnený život,“ vysvetľuje Ľubica Radimská z VŠVAP.

Aktuálne pred Vianocami preto škola rozbehla verejnú finančnú zbierku s názvom Psí pomocníci 2023. Je riadne zaregistrovaná a ľudia môžu výchovu a výcvik psíkov podporiť dvoma spôsobmi:

zaslaním financií na účet: SK32 0200 0000 0040 0090 0656

príspevkom do stacionárnych pokladničiek.

Vo VŠVAP robia ľudia, pre ktorých je práca poslaním a zmyslom ich života je pomôcť zdravotne znevýhodneným ľuďom získať nezávislosť, ľudskú dôstojnosť a spoločenské uplatnenie pomocou psov so špeciálnym výcvikom. Takmer dve stovky ľudí, ktorým psy z našej školy už pomáhajú o tom vedia svoje.

„Našim cieľom je odovzdanie ľahko ovládateľného, bezpečne pracujúceho psa človeku so zdravotným postihnutím a vytvorenie harmonickej, dobre spolupracujúcej dvojice, v ktorej sa pes aj človek budú cítiť spokojne, bezpečne a šťastne. Darí sa nám to, no je to stále náročnejšie. Veľmi nám karty zamiešala aj pandémia,“ vysvetľuje smutne Ľubica Radimská.

Zbierka Psí pomocníci 2023 potrvá do 30. 11. 2023.

Pre všetkých ľudí dobrej vôle pripravila Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy Adventný kalendár s milými prekvapeniami na každý jeden deň tohto čarovného obdobia.