Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

NEVIDÍM, NEPOČUJEM – MÔŽEM VYKROČIŤ.

Aj takto to funguje u nevidiacich. Stojac na kraji chodníka sa musia spoliehať na svoje uši a pomoc svojho vodiaceho psa. Ten pozorne sleduje „svojho človeka“ a na povel „VPRED“ vykročí. Aj tento scenár mohli vo zvýšenej frekvencii zaznamenať obyvatelia malého mestečka na západe Slovenska.

Ilustračný obrázok

Nevidiaci s vodiacimi psami z rôznych kútov Slovenska sa na jeden týždeň „presťahovali“ do Pezinka a na prelome augusta a septembra 2023 si užili ďalší ročník odborného sústredenia, ktorý sme mohli zrealizovať vďaka dotačnej podpore Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Ilustračný obrázok

Už tradične sme sa celý týždeň venovali poctivým tréningom v neznámom prostredí, ktoré preverili  schopnosť a pripravenosť psov reagovať na povely svojho psovoda. Keďže však vždy ide o spoluprácu vodiaceho psa a nevidiaceho, sústredili sme sa aj na efektívnosť komunikácie každej dvojice.

Ilustračný obrázok

Malebné zákutia malého mestečka Pezinok boli skvelou príležitosťou zistiť, či je pripravenosť psov postačujúca. Rôzne terénne nerovnosti, prekážky na chodníkoch, preplnené pasáže či čulý dopravný ruch boli výzvou, ktorej sa všetci s odhodlaním chopili.

Ilustračný obrázok

Keďže od posledného sústredenia uplynul presne rok, objavili sa sem-tam malé zlozvyky vzniknuté z každodenného používania, a to bola zase výzva pre trénerov – prísť na spôsob, ako za krátky čas tieto nedokonalosti odstrániť. A verte, že pri troche snahy sa všetko podarí!

Ilustračný obrázok

V rámci voľného času sme sa venovali aj novinkám v oblasti technológie a komunikácie, ktoré nevidiacim výrazne pomáhajú v čase neprítomnosti ľudských asistentov, a tiež kynologickým pomôckam, ktoré pre svojich vodiacich psov nevidiaci využívajú každodenne.

Ilustračný obrázok

Ak si však myslíte, že celý týždeň sme sa venovali len odborným činnostiam, mýlite sa! Po náročnom tréningu si vodiaci psi dopriali zaslúžený oddych a my ostatní sme sa spustili do súťaženia a aktívneho trávenia voľného času. Preverili sme svoje mozgové bunky, orientačné schopnosti, jemnú motoriku, fyzickú kondíciu i „básnické črevo“. A všetko sme to zakončili bohatou tombolou, z ktorej nikto neodišiel bez výhry. Tú sa nám podarilo uskutočniť vďaka podpore Ministerstva dopravy SR – oddelenia bezpečnosti cestnej premávky, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, spoločností Lenovo Slovakia, Mondelez European Business Services Centre s. r. o., MSD Animal Health, Super Zoo, Chovateľské potreby Sponzia a zdravotnej poisťovne Dôvera. ĎAKUJEME.

Ilustračný obrázok

Ďakujeme aj vedeniu a zamestnancom Areálu zdravia Rozálka v Pezinku, ktorí nám opäť po roku svojou podporou, trpezlivosťou a ochotou pripravili výborné zázemie pre prácu i oddych.

Ilustračný obrázok

Už teraz sa tešíme na stretnutie v roku 2024.

Ilustračný obrázokIlustračný obrázokIlustračný obrázokIlustračný obrázokIlustračný obrázok