Prezentácia U Červeného raka

Ako po mnohé minulé roky, i tento rok sme prezentovali našu činnosť a rozprávanie o nej v letnej čitárni U Červeného raka. Prezentácia je súčasťou podujatia Bratislava pre všetkých a konala sa na pozvanie Oddelenia pre nevidiacich a slabozrakých Mestskej knižnice v Bratislave.

Každý rok meníme nosnú tému, ktorú verejnosti prezentujeme, minulý rok ňou bola osveta ohľadom problematiky vodiacich psov a ich držiteľov. Tento rok sme sa zamerali na psíky vo výslužbe, či už vodiace alebo chovné sučky na dôchodku.

Hneď na úvod sme hovorili práve o našich psích maminách. Naša dobrovoľníčka Jackie prišla v sprievode chovných sučiek Mii (žltá) a Rity (čierna sučka s červeným vodidlom v pozadí). Hovorili sme o tom, že chovná sučka je súčasťou svojej opatrovateľskej rodiny, chodieva so svojimi ľuďmi napríklad aj do práce. Poslaním sučky je síce byť mamou, no ani naše psie maminy nezaháľajú. Udržiavame ich nielen vo fyzickej ale aj mentálnej kondícii. Jedno z mentálnych cvičení nám predviedla aj Jackie s Miou - na kus latky sa položia granule, uterák sa zroluje a úlohou psíka je ho rozlolovať. Odmenou sú granule v ňom ukryté. wink

Ako aj pohladkanie a pochvala od milovaného človeka. smiley

O chovnej sučke na dôchodku hovorila jej majiteľka. Amsden alebo Aminka, ako sme jej hovorili, zostala aj po ukončení pôsobenia v našom programe vo svojej opatrovateľskej rodine. 10ročná sučka s ňou vedie aktívny život, chodieva veľa na výlety do prírody a po rannej prechádzke vždy dostáva obľúbenú mrkvičku, ako nám prezradila Aminkina majiteľka Katka.

Po chovných sučkách nasledovalo rozprávanie o našom ďalšom programe - výchove šteniatok. Ich rady reprezentovali 10mesačný Cosby, 5mesačný Viggo, 9mesačná Tara a 6mesačný Udo. Spolu so svojimi vychovávateľmi divákom ukázali chôdzu na vodidle, privolanie a čakanie na misku s potravou. 

Sekundovala im najmenšia účastníčka našej predvádzacej akcie - 4mesačná Zoja.

Psíky vo výcviku zastupovala trojica súrodencov z vrhu S - dve mladé psie dámy Sisi (čierna) a Stela (žltá) a ich brat Sporty (žltý).

Nakoľko sú len na začiatku výcviku, predviedli základnú poslušnosť, aportovanie, obliekanie postroja a ukázanie voľného miesta na sedenie.

So Sportym trénerka ukázala, že vodiaci pes sa musí naučiť ukázať voľné miesto na sedenie aj medzi sediacimi ľuďmi (nie napr. iba prázdnu lavičku).

Záverečné slovo patrilo našim klientom - držiteľom vodiacich psov Andrejke a Ďurimu. Obaja majú momentálne ich druhého vodiaceho psa a ich prvé psíky boli súrodnci z nášho prvého vrhu a súrodenci chovnej sučky Aminky - Adelka a Arkus. Andrejka s Ďurim rozprávali o tom, aké to bolo mať po prvý krát vodiaceho psa, ako sa s ním zžívali a či sú ich druhé vodiace psy iné ako tie prvé. Dozvedeli sme sa aj to, kde psíky vo výslužbe prežívajú dôchodok - Andrejkina Adelka žije naďalej v domácnosti s ňou a jej rodinou a Ďuriho Arkus dôchodkuje u jeho maminy, ktorá na neho nedá dopustiť. smiley

Ďakujeme i tento rok za hojnú účasť, potešil nás aj váš záujem o túto tému, ktorý ste prejavili mnohými otázkami.

Pre tých, ktorí ste nás nestihli, no i pre tých, ktorí nás túžite vidieť opäť, hovoríme: Do videnia o rok v červenom rakovi. :)