Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

Sústredenie pre čakateľov a držiteľov vodiacich psov

Ako po minulé roky, i tento sa sústredenie pre čakateľov a držiteľov vodiacich psov konalo v Penzióne Una v Liptovskom Jáne. Zúčastnilo sa ho 13 klientov so sprievodcami a 3 čakatelia na vodiacich psov. Dvom účastníkom už ich štvornohí pomocníci odchádzajú do dôchodku, na sústredení preto mali príležitosť spoznať svojich nových vodiacich psov.

Cieľom augustového sústredenia bolo predovšetkým reflektovanie na spoluprácu nevidiaceho s vodiacim psom, zoznamovanie "staronových" klientov s ich ďalšími pomocníkmi ako aj oboznamovanie čakateľov na vodiacich psov s touto problematikou.

Práca s klientmi prebiehala v podobe prechádzok v uliciach neďaleko vzdialeného Liptovského Mikuláša, systémom – 1 : 1, čiže jeden klient - jeden odborne vyškolený pracovník VŠVAP, v prípade potreby aj dvaja pracovníci. Po skončení stanovenej trasy nasledovala spätná väzba pre dvojicu človek – pes od pracovníkov školy. Človek z nášho tímu sa zameriaval nielen na tie prvky, ktoré dvojici idú menej a ktoré je potrebné zmeniť, no aj na tie, ktoré sú dobré a treba ich upevňovať.

Tento rok nám počasie veľmi neprialo a pracovali sme aj za dažďa.

Na našu prácu sa prišli opäť pozrieť aj zástupcovia spoločnosti MALKO POLO, prevádzkovateľa portálu letenky.sk, ktorí najmä psíkov potešili milými darčekmi.

Okrem pracovných, boli pre našich klientov pripravené aj zážitkové aktivity zamerané na rozvoj spolupráce, ako aj rozvíjanie ich zmyslov – sluchu a hmatu. Tímy zložené z nevidiacich klientov a ich sprievodcov v nepriehľadných okuliaroch medzi sebou súťažili v zvukovom pexese, v identifikovaní reliéfnych čísiel a následnom zoradení sa podľa nich, v hľadaní stoličky na základe jej akustického označenia, či roztrieďovaní gombíkov na 2- a 4-dierkové za pomoci špáradla. Tohto ročné medaile boli voňavé a chutné – boli totiž z medovníkového cesta a pre účastníkov ich s láskou upiekla a vyzdobila jedna z našich vychovávateliek.